مجله گالری ساعت درین

نحوه تمیز کردن ساعت مچی

clean your watch

با نزدیک شدن به فصل تعطیلات بسیاری از ساعت‌های ما بدون شک نیاز به اصلاح و تمیز شدن دارند پس با ما همراه باشید تا به طور اصولی نحوه تمیز کردن ساعت را آموزش ببینید.

نحوه تمیز کردن ساعت ضد آب (عمق 50 متر و بالاتر)

اگر بند ساعت مچی شما در برابر آب مقاوم است، یعنی فلز یا لاستیک را  می توانید به همراه ساعت تمیز کنید. اگرچه اگر دستبند فاقد مقاومت در برابر آب است مثل بند چرمی، بند را باز کنید و آن را جداگانه تمیز کنید.

تجهیزات مورد نیاز شما یک صابون ملایم (مانند صابون دست یا صابون ظرفشویی)، آب گرم، یک کاسه، یک برس کوچک و نرم (مانند یک مسواک نرم)، یک سطح تمیز و محافظت شده (مانند یک حوله چند لایه) و یک پارچه میکروفیبر خشک. این فرایند به شرح زیر است:

  1. کاسه را با آب گرم و مقدار کمی صابون پر کنید تا محلول صابونی ملایمی ایجاد شود.
  2. برس را در محلول آغشته کنید و به آرامی ساعت را با برس بکشید تا تمیز شود. اگر ساعت شما از فلز گرانبها (مانند طلا) ساخته شده است، باید از یک برس بسیار نرم، پارچه میکروفیبر یا فقط از دستان خود استفاده کنید تا به آن آسیب نرسانید.
  3. پس از تمیز کردن، ساعت را به آرامی با آب غیر صابون بشویید. اگر ساعت شما نسبتاً مقاوم در برابر آب (50 متر تا 100 متر) است، می توانید این کار را با یک شیب سریع انجام دهید، اگر ساعت شما دارای مقاومت عالی در برابر آب است (مانند ساعت های 100 متر و بالاتر) می توانید ساعت را مستقیماً آبکشی کنید.
  4. ساعت را با استفاده از یک پارچه میکروفیبر نرم کاملاً خشک کنید.

how to clean a watch

نحوه تمیز کردن ساعت مچی ضد آب ( عمق 30 متر)

اگر ساعتی با مقاومت کم یا بدون مقاومت در برابر آب دارید که معمولاً 30 متر یا کمتر تعریف می شود، پس مهم است که برای محافظت از ساعت خود اقدامات احتیاطی خاصی انجام دهید. در طول تمیز کردن توصیه می شود از پارچه نرم و کمی مرطوب برای تمیز کردن استفاده کنید، اما از فرو بردن ساعت در آب خودداری کنید تا مبادا آسیب قابل توجهی به ساعت وارد کنید. ساعت‌های بدون مقاومت در برابر آب را فقط با استفاده از «مسواک نرم خشک» برای تمیز کردن فیزیکی هرگونه زباله و سپس «تمیز کردن آن با یک پارچه» توصیه می‌شود.

چگونه بند یا دستبند ساعت خود را تمیز کنید؟

حال که ساعت شما تمیز شده است، باید بند ساعت را که روی آن بسته شده است نیز پاکیزه کنید. همانند خود ساعت، زمان تمیز کردن دستبند باید مقاومت آن در برابر آب و ساختار مواد آن را در نظر بگیرید که همه این موارد به شما کمک می کند تا به بهترین شکل ساعت تمیز شود و آسیب نبیند. بنابراین اگر دستبند یا ساعت شما، مقاوم در برابر آب نباشد، باید این دو را از هم جدا کرده و مطابق با آن تمیز کنید.

برای یک بند ساعتی که دوام بیشتری دارد همانند جنس فولاد، تیتانیوم یا لاستیک توصیه می شود که از یک برس نرم با آب و صابون ملایم برای تمیز کردن بند و دستبند استفاده کنید، حتیمی توانید دستبند را زیر شیر آب ببرید تا هر گونه زباله را از بین ببرید.

برای فلزات گرانبهاتر مانند طلا یا پلاتین، توصیه می‌شود که دستبند را فقط با دستان خود تمیز کنید، یا از یک برس نرم استفاده کنید، زیرا یک برس خیلی سفت می‌تواند فلز را خراش دهد. علاوه بر این، از صابون دست ملایم یا صابون ظرفشویی با آب گرم برای شستشو استفاده کنید، سپس با یک پارچه میکروفیبر نرم خشک کنید.

در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام در رابطه با ساعت خود و نحوه تمیز کردن آن می توانید با گالری ساعت درین تماس حاصل فرمایید.

نحوه تمیز کردن ساعت

چند نکته بسیار مهم قبل از تمیز کردن ساعت

در حالی که دستورالعمل های نحوه تمیز کردن ساعت و بند بسیار آسان به نظر برسد (و همینطور است)، چند فاکتور مهم وجود دارد که قبل از شروع کار باید در مورد آنها فکر کنید. بنابراین، قبل از اینکه اسکرابر و صابون خود را بردارید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در مورد آنها فکر کنید.

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، مهم ترین نکته در نحوه تمیز کردن ساعت، دانستن مقاومت ساعت شما در برابر آب است. اگر ساعت شما فاقد مقاومت در برابر آب است، باید آن را متفاوت از یک ساعت غواصی مدرن و حرفه ای یا حتی یک قطعه نسبتاً مقاوم در برابر آب تمیز کنید. زیرا ورود حتی مقدار کمی آب و صابون به بدنه می تواند به سرعت ساعت را خراب کند.

در همین راستا، قبل از شروع تمیز کردن، توصیه میشود بررسی کنید که صفحه ساعت شما به طور کامل به داخل فشار داده شده یا پیچ شده است، همچنین توصیه میشود در هنگام تمیز کردن، اگر ساعت یک کرونوگراف است، از فشار دهنده‌های کنار کیس خودداری کنید. قاب بدون مهر و موم امنیت کلی ساعت در برابر آب را کاهش می دهد.

نکته بعدی که باید به آن فکر کنید، سن ساعت و آخرین تاریخ سرویس آن است. هر دوی این عوامل به مقاومت موثر ساعت در برابر آب کمک می‌کنند، زیرا قطعات قدیمی‌تر و آنهایی که مدت طولانی بدون سرویس سپری شده‌اند، در نتیجه کهنه شدن و خشک شدن واشرها، مقاومت در برابر آب را کاهش می‌دهند.

چگونه ساعت مچی را تمیز کنیم

مزایای تمیز کردن منظم ساعت

بدیهی ترین کار این است که هر گونه زباله ای را که ممکن است روی ساعت پیدا کرده باشد، اعم از مو، روغن، گرد و غبار یا کثیفی که همه اینها نه تنها کیفیت ظاهر مورد نظر ساعت را کاهش می دهد، بلکه می تواند به ساعت نیز آسیب برساند را از بین می برید. در حالی که هیچ کس ساعت خود را هر هفته سرویس نمی‌کند، بنابراین انجام تعمیر و نگهداری معمولی که یک ساعت به آن نیاز دارد، به صرفه است.

مورد دیگر و احتمالاً مرتبط‌تر برای امسال، کاهش شانس این که ساعت شما بتواند خود وسیله‌ای برای انتقال ویروس کرونا و سایر عوامل بیماری‌زا، هم به خودتان و هم به دیگران تبدیل شود. همه‌گیری COVID-19 برای همه ما به یک واقعیت تبدیل شده است. در نتیجه نحوه تمیز کردن ساعت و تمیز نگه داشتن افراد و وسایل شما در زندگی روزمره اهمیت جدی پیدا کرده است. بنابراین ساعت هم از تبدیل شدن به ناقل آلودگی و ویروس مصون نیست. پس تمیز کردن ساعت شما، اکنون بیش از هر زمان دیگری، به عنوان بخشی از بهداشت شخصی منظم شما به یک روال ضروری تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *