مجله گالری ساعت درین

انواع موتور ساعت مچی

watch motor

هنگام انتخاب ساعت، تصمیمات زیادی وجود دارد که باید بگیرید. یکی از مهم ترین انتخاب ها این است که کدام نوع موتور را انتخاب کنیم. موتور های ساعت زیادی وجود دارد. مانند حرکات آناتومیک، حرکت کوارتز ژاپنی و حرکات مکانیکی. اما سه نوع اصلی ساعت دستی، اتوماتیک و حرکت کوارتز هستند. هر کدام از آنها مجموعه ای از نکات مثبت و منفی خود را دارند، بنابراین قبل از خرید ساعت مچی خود، باید آنها را درک کنید. در زیر به انواع حرکات ساعت و اصول اولیه هر کدام می پردازیم!

نحوه عملکرد انواع موتور ساعت مچی

در برخی موارد احتمالاً پرسیده اید که ساعت چگونه کار می کند؟ یا به طور دقیق تر ساعت های اتوماتیک چگونه کار می کنند؟ این سوالات پاسخ هایی دارند که بستگی به نوع موتور ساعت دارد که سازنده شما انتخاب کرده است.

  • عملکرد موتور دستی

این نوع از موتور ساعت ها نام خود را از این واقعیت گرفته اند که شما باید به صورت دستی انرژی مورد نیاز ساعت را برای عملکرد ایجاد کنید. این کار را با پیچاندن ساعت با دست انجام می دهید. این قدیمی ترین حرکت از این سه مدل موتور ساعت است و برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است. اخیراً این سبک به دلیل عدم راحتی مورد توجه قرار گرفته است.

  • عملکرد موتور اتوماتیک

ساعت‌هایی با این حرکت تقریباً مشابه ساعت‌های دستی عمل می‌کنند، با این تفاوت که نیازی نیست خودتان آنها را بچرخانید. این به این دلیل است که مکانیسم به گونه ای ساخته شده است که هنگام حرکت پوشنده به خودی خود پیچ می خورد. سبک کلاسیک همراه با قابلیت خود پیچشی این حرکت را به یک انتخاب بسیار محبوب تبدیل کرده است.

  • عملکرد موتور کوارتز

حرکت کوارتز ساده ترین مدل موتورها است، چرا که از یک باتری و یک کریستال کوارتز برای حفظ حرکت خود استفاده می کند.

manual watch

میزان دقت انواع موتور های ساعت مچی

اگرچه ساعت‌ها را شاید بیشتر به خاطر زیبایی‌شناختی‌شان خریداری می‌کنند، اما مردم از داشتن یک ساعت برای چک کردن زمان استفاده ی بسیاری می کنند که این امر باعث می شود دقت یک موتور ساعت نیز اهمیت زیادی داشته باشد.

1.دقت موتور دستی ساعت

یک ساعت دستی خوش ساخت زمان را به خوبی حفظ می کند، اما مستعد تغییرات جزئی است. علاوه بر این، با توجه به اینکه این ساعت‌ها دستی هستند، ممکن است به دلیل توقف غیرمنتظره ساعت، زمان اشتباهی را مشاهده کنید.

2.دقت موتور اتوماتیک ساعت

دقت قطعات خودکار تقریباً مشابه دستی است. آنها خوب هستند، اما عالی نیستند و گاهی اوقات متوقف می شوند و نیاز به تنظیم مجدد دارند.

3.دقت موتور کوارتز ساعت

این ساعت‌ها به دلیل کریستال کوارتزی که در داخل آن یافت می‌شود، بهترین زمان‌دار در بین این سه مدل موتور هستند. آنچه اتفاق می افتد این است که ضربه الکتریکی باتری کریستال را با سرعت 32768 در ثانیه می لرزاند. این ساعت می تواند هر لرزش را حس کند و در هر 32768 ارتعاش عقربه دوم را حرکت می دهد. این عدد هر بار به دلیل ترکیب شیمیایی کوارتز ثابت می ماند. اگرچه درک این علم کمی دشوار است، فقط بدانید که حرکت کوارتز دقیق ترین زمان را نگه می دارد.

quartz watch

نگهداری از انواع موتور ساعت

هنگامی که یک ساعت می‌خرید، به نگهداری آ« هم توج کنید. اگر با تعمیرات نیمه مکرر مشکلی ندارید، می توانید هر حرکتی را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید قطعه‌تان دست‌ساز باشد، باید نحوه نگهداری هر کدام را بدانید. برای موتور های دستی اگرچه این نوع ساعت ها نیازی به تعویض باتری ندارند، اما برای اطمینان از عملکرد هر چند سال یک بار نیاز به تنظیم دارند. نگهداری از یک ساعت خودکار تقریباً مانند دستی است. انرژی جنبشی آن تمام می شود، بنابراین باتری جایگزین نمی شود، اما نیاز به تنظیم منظم دارد. با توجه به اینکه حرکت کوارتز با باتری کار می کند، باید هر 12 تا 24 ماه یکبار به تعمیرگاه ساعت مراجعه کنید. علاوه بر این، این نوع تعمیر در مقایسه با دو نوع حرکت دیگر بسیار ارزان است.

قیمت مدل های مختلف موتور ساعت مچی

یکی از مهم ترین تصمیمات شما در خرید ساعت، قیمت آن است. با توجه به عملکرد پیچیده داخلی که در ساعت های دستی انجام می شود، اغلب بسیار گران هستند. ساعت‌های اتوماتیک مکانیسم‌های پیچیده‌تری دارند. این منجر به هزینه های بالایی می شود. اکثر برندهای لوکس موجود در بازار با حرکت اتوماتیک کار می کنند. تولید حرکت کوارتز بسیار گران نیست، به این معنی که ساعت‌های کوارتز تقریباً همیشه از سایر گزینه‌های حرکتی ارزان‌تر هستند. برای برندهای ساعت در فضای مقرون به صرفه، احتمالاً از کوارتز کار خواهند کرد.

نتیجه گیری

هنگامی که ساعت بعدی خود را انتخاب می کنید، تصمیم گیری در مورد اینکه کدام حرکت را باید هدف قرار دهید یکی از اولین تصمیمات شما باشد. (استایل را هم فراموش نکنید! برخی از علاقه مندان به ساعت ها طرفدار ساعت هایی با چرخ دنده هستند.) حرکت ساعت ها مهم است. بسته به اولویت های خود، می توانید دستی، اتوماتیک یا کوارتز را انتخاب کنید.

هر کدام را که ترجیح می دهید، بدانید که هیچ راه اشتباهی برای رفتن وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ترجیحات خود را متعادل کنید و تصمیم بگیرید کدام برای شما مناسب است. هنگامی که این کار را انجام دادید، می توانید با آگاهی و اطمینان به خرید ساعت خود بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *